Taiyo Yuden MDMK4040T2R2MFV
MDMK4040T2R2MFV picture photo
Mfg. Part Number
MDMK4040T2R2MFV
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 92 MOHM SMD
Datasheet Download
MDMK4040T2R2MFV.pdf
Availability of MDMK4040T2R2MFV
QUANTITY
MDMK4040T2R2MFV Order Process
Ship out your order
Specifications of MDMK4040T2R2MFV
Internal Part NumberEIS-MDMK4040T2R2MFV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCOIL™ Inductor
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMCOIL™, MD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreMetal Composite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating-
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)92 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDMK4040T2R2MFV
Related LinksMDMK404, MDMK4040T2R2MFV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
MDMK4040T2R2MFV Details Description
Related parts for MDMK4040T2R2MFV
CONN PLUG HOUSING 20POS 2MM datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 4SMD datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TRIM 1-14PF 250V THRU HOLE datasheet.pdf