IXYS Corporation MDO500-22N1
MDO500-22N1 picture photo
Mfg. Part Number
MDO500-22N1
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 2.2KV 560A Y1-CU
Datasheet Download
MDO500-22N1.pdf
Availability of MDO500-22N1
QUANTITY
MDO500-22N1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDO500-22N1
Internal Part NumberEIS-MDO500-22N1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2200V (2.2kV)
Current - Average Rectified (Io)560A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 1200A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr30mA @ 2200V
Capacitance @ Vr, F576pF @ 700V, 1MHz
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseY1-CU
Supplier Device PackageY1-CU
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDO500-22N1
Related LinksMDO50, MDO500-22N1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MDO500-22N1 Details Description
Related parts for MDO500-22N1
DIN RAIL 15MMX5.5MM SLOTTED 2M datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V S2H 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
2.7 V to 5.5 V, <100 UA, 8-/10-/12-Bit nanoDAC D/A, SPI Interface, SC70 Package IC datasheet.pdf