E-Switch MDP16EET2110R
MDP16EET2110R picture photo
Mfg. Part Number
MDP16EET2110R
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
MDP16EET2110R.pdf
Availability of MDP16EET2110R
QUANTITY
MDP16EET2110R Order Process
Ship out your order
Specifications of MDP16EET2110R
Internal Part NumberEIS-MDP16EET2110R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesMDP-16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Mechanical Life50,000 Cycles
Electrical Life6,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDP16EET2110R
Related LinksMDP16E, MDP16EET2110R Datasheet, E-Switch Distributor
MDP16EET2110R Details Description
Related parts for MDP16EET2110R
FIXED IND 330UH 120MA 9.1 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM R6 datasheet.pdf
WDM/2-SM1310-SC datasheet.pdf
RES 820 OHM 4.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 8POS THRUHL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 200MW SOD323 datasheet.pdf
LED 5MM 515NM GRN CLR 8-48V BA9S datasheet.pdf
350 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
1000UF 200V 35X80MM 105C 5000H datasheet.pdf