Delta Electronics MDS-100APS18 BA
MDS-100APS18 BA picture photo
Mfg. Part Number
MDS-100APS18 BA
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 18V 100W
Datasheet Download
MDS-100APS18 BA.pdf
Availability of MDS-100APS18 BA
QUANTITY
MDS-100APS18 BA Order Process
Ship out your order
Specifications of MDS-100APS18 BA
Internal Part NumberEIS-MDS-100APS18 BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsMDS-100APSxx B CB Test Cert
MDS-100APSxx B EC Declaration of Conformity
MDS-100APSxx B ITE Test Cert
MDS-100APSxx B UL Cert
Product Training ModulesMDS Series Embedded Medical Power Supplies
Featured ProductPower Management Solutions
3D ModelMDS-100APS.stp
2D DrawingMDS-100APS.dxf
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMDS
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 118V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5.6A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.22" H (127.0mm x 76.2mm x 31.1mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDS-100APS18 BA
Related LinksMDS-100, MDS-100APS18 BA Datasheet, Delta Electronics Distributor
MDS-100APS18 BA Details Description
Related parts for MDS-100APS18 BA
IC XLATOR DL TTL-PECL DFF 8TSSOP datasheet.pdf
SIDACTOR 2CHP 130V 150A TO220 datasheet.pdf
SWTCH SPDT 15A SHORT SPRNG PLNGR datasheet.pdf
RES 383 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 80A 80VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 5W T18 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V LVDS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ16B M25 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf