Delta Electronics MDS-200APB24 AA
MDS-200APB24 AA picture photo
Mfg. Part Number
MDS-200APB24 AA
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 200W
Datasheet Download
MDS-200APB24 AA.pdf
Availability of MDS-200APB24 AA
QUANTITY
MDS-200APB24 AA Order Process
Ship out your order
Specifications of MDS-200APB24 AA
Internal Part NumberEIS-MDS-200APB24 AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPower Management Solutions
MDS Series AC/DC Converters
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMDS
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5.83A
Power (Watts)140W (200W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency93%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.4" H (101.6mm x 50.8mm x 35.6mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, CSA, cULus, cURus, SIQ
Power (Watts) - Max140W (200W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDS-200APB24 AA
Related LinksMDS-200, MDS-200APB24 AA Datasheet, Delta Electronics Distributor
MDS-200APB24 AA Details Description
Related parts for MDS-200APB24 AA
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 41.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 5.69KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC TUNER LOW IF DGTL 40TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 33.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AA datasheet.pdf
CAP FILM 7.5UF 10% 800V RADIAL datasheet.pdf