Delta Electronics MDS-300APB12 AA
MDS-300APB12 AA picture photo
Mfg. Part Number
MDS-300APB12 AA
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Datasheet Download
MDS-300APB12 AA.pdf
Availability of MDS-300APB12 AA
QUANTITY
MDS-300APB12 AA Order Process
Ship out your order
Specifications of MDS-300APB12 AA
Internal Part NumberEIS-MDS-300APB12 AA
MDS Series AC/DC Converters
Standard Package30
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)18.33A
Power (Watts)220W (300W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency92.6%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesRemote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Output
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.40" H (127.0mm x 76.2mm x 35.6mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, CCC, cURus, TUV
Power (Watts) - Max220W (300W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDS-300APB12 AA
Related LinksMDS-300, MDS-300APB12 AA Datasheet, Delta Electronics Distributor
MDS-300APB12 AA Details Description
Related parts for MDS-300APB12 AA
RES SMD 0.005 OHM 5% 1/2W L BEND datasheet.pdf
RES 649K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 9POS GOLD datasheet.pdf