TDK Corporation MEA1608P000R
MEA1608P000R picture photo
Mfg. Part Number
MEA1608P000R
Brief Description
FILTER 3-TERM JUMPER 6.3V SMD
Datasheet Download
MEA1608P000R.pdf
Availability of MEA1608P000R
QUANTITY
MEA1608P000R Order Process
Ship out your order
Specifications of MEA1608P000R
Internal Part NumberEIS-MEA1608P000R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Filters
FamilyEMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
SeriesMEA
PackagingCut Tape (CT)
TypeLow Pass
TechnologyLC (Pi)
Number of Channels4
Center / Cutoff Frequency-
Attenuation Value-
Resistance - Channel (Ohms)0.05
Current100mA
Values-
ESD ProtectionNo
Filter Order-
ApplicationsSignal Line
Package / Case0603 (1608 Metric), Array, 10 PC Pad
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MEA1608P000R
Related LinksMEA160, MEA1608P000R Datasheet, TDK Corporation Distributor
MEA1608P000R Details Description
Related parts for MEA1608P000R
BUSHING 18 5/8OD datasheet.pdf
IC COMPARATOR PREC W/LATCH 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 120 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLUE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 16POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf