Sunon MEC0251V3-000U-A99
MEC0251V3-000U-A99 picture photo
Mfg. Part Number
MEC0251V3-000U-A99
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
MEC0251V3-000U-A99.pdf
Availability of MEC0251V3-000U-A99
QUANTITY
MEC0251V3-000U-A99 Order Process
Ship out your order
Specifications of MEC0251V3-000U-A99
Internal Part NumberEIS-MEC0251V3-000U-A99
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDR MagLev Fan Series
RoHS InformationRoHS Certificate
Featured ProductME Series Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesDR MagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25mm W
Air Flow75.0 CFM (2.12m³/min)
Static Pressure0.160 in H2O (39.8 Pa)
Bearing TypeVapo-Bearing™
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAutoRestart
Noise34 dB(A)
Power (Watts)1.90W
RPM2200 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.161A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MEC0251V3-000U-A99
Related LinksMEC0251V3, MEC0251V3-000U-A99 Datasheet, Sunon Distributor
MEC0251V3-000U-A99 Details Description
Related parts for MEC0251V3-000U-A99
FAN AXIAL 80X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL DUAL 6W 12V datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM TIN datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.45A 15 MOHM TH datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 24"W datasheet.pdf
SGE1510-2-0220A-1000C datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 167MHZ VFBGA datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf