IXYS Corporation MEE95-06DA
MEE95-06DA picture photo
Mfg. Part Number
MEE95-06DA
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 600V 95A TO240AA
Datasheet Download
MEE95-06DA.pdf
Availability of MEE95-06DA
QUANTITY
MEE95-06DA Order Process
Ship out your order
Specifications of MEE95-06DA
Internal Part NumberEIS-MEE95-06DA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)95A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.55V @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)300ns
Current - Reverse Leakage @ Vr2mA @ 600V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-240AA
Supplier Device PackageTO-240AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MEE95-06DA
Related LinksMEE95, MEE95-06DA Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MEE95-06DA Details Description
Related parts for MEE95-06DA
CAP CER 120PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR PRES .1BAR GAUG 3.3V SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 20 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
DIP CABLE 16POS datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 110MA 15 OHM TH datasheet.pdf