TDK Corporation MEM1608P101R
MEM1608P101R picture photo
Mfg. Part Number
MEM1608P101R
Manufacturer
Product Category
EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Brief Description
FILTER 3-TERM 100MHZ 10V SMD
Datasheet Download
MEM1608P101R.pdf
Availability of MEM1608P101R
QUANTITY
MEM1608P101R Order Process
Ship out your order
Specifications of MEM1608P101R
Internal Part NumberEIS-MEM1608P101R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Filters
FamilyEMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
SeriesMEM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeLow Pass
TechnologyLC (Pi)
Number of Channels1
Center / Cutoff Frequency100MHz (Cutoff)
Attenuation Value20dB @ 400MHz ~ 2GHz
Resistance - Channel (Ohms)-
Current100mA
Values-
ESD ProtectionNo
Filter Order2nd
ApplicationsData Lines for Mobile Devices
Package / Case0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.028" (0.70mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C