TDK Corporation MEM2012SC100
MEM2012SC100 picture photo
Mfg. Part Number
MEM2012SC100
Brief Description
FILTER 3-TERM 10PF 1A SMD
Datasheet Download
MEM2012SC100.pdf
Availability of MEM2012SC100
QUANTITY
MEM2012SC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MEM2012SC100
Internal Part NumberEIS-MEM2012SC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Filters
FamilyEMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
SeriesMEM
PackagingCut Tape (CT)
TypeLow Pass
TechnologyLC (T-Type)
Number of Channels1
Center / Cutoff Frequency-
Attenuation Value-
Resistance - Channel (Ohms)0.12
Current1A
ValuesC = 10pF
ESD ProtectionNo
Filter Order3rd
ApplicationsData Lines for Mobile Devices
Package / Case0805 (2012 Metric), 6 PC Pad
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.037" (0.95mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MEM2012SC100
Related LinksMEM201, MEM2012SC100 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MEM2012SC100 Details Description
Related parts for MEM2012SC100
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
IC VIDEO BUFFER AMP SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH OCTAL D 20TSSOP datasheet.pdf
ANTENNA CHIP DIELECTRIC 2640MHZ datasheet.pdf