TDK Corporation MEM2012V301R
MEM2012V301R picture photo
Mfg. Part Number
MEM2012V301R
Brief Description
FILTER 3-TERM 300MHZ 100MA SMD
Datasheet Download
MEM2012V301R.pdf
Availability of MEM2012V301R
QUANTITY
MEM2012V301R Order Process
Ship out your order
Specifications of MEM2012V301R
Internal Part NumberEIS-MEM2012V301R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Filters
FamilyEMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
SeriesMEM
PackagingCut Tape (CT)
TypeLow Pass
TechnologyLC
Number of Channels1
Center / Cutoff Frequency300MHz (Cutoff)
Attenuation Value20dB @ 550MHz ~ 2GHz
Resistance - Channel (Ohms)-
Current100mA
Values-
ESD ProtectionNo
Filter Order5th
ApplicationsData Lines for Mobile Devices
Package / Case0805 (2012 Metric), 3 PC Pad
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.039" (1.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MEM2012V301R
Related LinksMEM201, MEM2012V301R Datasheet, TDK Corporation Distributor
MEM2012V301R Details Description
Related parts for MEM2012V301R
CONN RECEPT BOX MNT 5POS W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1.5KV X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 18AWG 500' datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 35MA 46 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf