SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MENB1010A0512Q01
MENB1010A0512Q01 picture photo
Mfg. Part Number
MENB1010A0512Q01
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W
Datasheet Download
MENB1010A0512Q01.pdf
Availability of MENB1010A0512Q01
QUANTITY
MENB1010A0512Q01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MENB1010A0512Q01
Internal Part NumberEIS-MENB1010A0512Q01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesEnergy Efficiency Requirements
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMENB1010
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption300mW (Max)
Polarization-
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorDIN, 5 Pin
Size / Dimension3.31" L x 1.85" W x 1.27" H (84.0mm x 47.0mm x 32.3mm)
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorIEC 320-C18
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MENB1010A0512Q01
MENB1010A0512Q01 Details Description
Related parts for MENB1010A0512Q01
JUMPER-H1502TR/A3049S/X 5" datasheet.pdf
IC 3-8 LINE DEC/DEMUX 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 10% 2924 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DL.05" PCB/SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP MICA 910PF 1% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf