SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MENB1020A1240Q01
MENB1020A1240Q01 picture photo
Mfg. Part Number
MENB1020A1240Q01
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W
Datasheet Download
MENB1020A1240Q01.pdf
Availability of MENB1020A1240Q01
QUANTITY
MENB1020A1240Q01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MENB1020A1240Q01
Internal Part NumberEIS-MENB1020A1240Q01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesEnergy Efficiency Requirements
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMENB1020
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.0mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.31" L x 1.85" W x 1.27" H (84.0mm x 47.0mm x 32.3mm)
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorIEC 320-C18
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MENB1020A1240Q01
MENB1020A1240Q01 Details Description
Related parts for MENB1020A1240Q01
IC BUFF/CNVRTR HEX INVERT 16DIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RELAY SSR DIN RAIL MOUNT datasheet.pdf
SENS PROX 1.6MM NPN DC3W-NC datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 16MM datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 10pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TRANSFORMER,64KBPS,SGL,IS datasheet.pdf
4 PB SW BEZEL ON ALL SIDES datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf