SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MENB1030A0540Q01
MENB1030A0540Q01 picture photo
Mfg. Part Number
MENB1030A0540Q01
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 30W
Datasheet Download
MENB1030A0540Q01.pdf
Availability of MENB1030A0540Q01
QUANTITY
MENB1030A0540Q01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MENB1030A0540Q01
Internal Part NumberEIS-MENB1030A0540Q01
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMENB1030
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)4A
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.0mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.76" L x 2.13" W x 1.22" H (95.5mm x 54.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorIEC 320-C18
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MENB1030A0540Q01
MENB1030A0540Q01 Details Description
Related parts for MENB1030A0540Q01
IC REG BUCK 12V 5A TO263-7 datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 26POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" WW datasheet.pdf
IC CTLR OVP 4.7V SC70-6 datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 10-22AWG datasheet.pdf
RES 1.20 OHM 2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP DPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 32.35MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 294 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf