SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MENB1030A1403C01
MENB1030A1403C01 picture photo
Mfg. Part Number
MENB1030A1403C01
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 14V 30W
Datasheet Download
MENB1030A1403C01.pdf
Availability of MENB1030A1403C01
QUANTITY
MENB1030A1403C01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MENB1030A1403C01
Internal Part NumberEIS-MENB1030A1403C01
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMENB1030
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output14V
Current - Output (Max)2.1A
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.76" L x 2.13" W x 1.22" H (95.5mm x 54.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MENB1030A1403C01
MENB1030A1403C01 Details Description
Related parts for MENB1030A1403C01
RES 20K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC 4.62V O-D 5% SOT23-3 datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
IC LATCH/DECDR/DRVR 7SEG 16SOEIA datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOP ROLLR ARM SPDT 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS .100" GOLD datasheet.pdf