SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MENB1030A1803Q01
MENB1030A1803Q01 picture photo
Mfg. Part Number
MENB1030A1803Q01
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W
Datasheet Download
MENB1030A1803Q01.pdf
Availability of MENB1030A1803Q01
QUANTITY
MENB1030A1803Q01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MENB1030A1803Q01
Internal Part NumberEIS-MENB1030A1803Q01
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMENB1030
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.76" L x 2.13" W x 1.22" H (95.5mm x 54.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorIEC 320-C18
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MENB1030A1803Q01
MENB1030A1803Q01 Details Description
Related parts for MENB1030A1803Q01
FIXED IND 33UH 590MA 450 MOHM datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .05-.12"1000PC datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 3A SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TRACER 3/4" BLACK W/WHITE 250' datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
CONN SOCKET 210POS 5ROW GOLD datasheet.pdf