SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MENB1030A4803N01
MENB1030A4803N01 picture photo
Mfg. Part Number
MENB1030A4803N01
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 30W
Datasheet Download
MENB1030A4803N01.pdf
Availability of MENB1030A4803N01
QUANTITY
MENB1030A4803N01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MENB1030A4803N01
Internal Part NumberEIS-MENB1030A4803N01
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMENB1030
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)630mA
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.76" L x 2.13" W x 1.22" H (95.5mm x 54.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MENB1030A4803N01
MENB1030A4803N01 Details Description
Related parts for MENB1030A4803N01
RES SMD 64.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 16 POS .236 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 22POS .050" SLD datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 392K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
16 OUT 5A 24VDC PWR datasheet.pdf