SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MENB1040A2403F01
MENB1040A2403F01 picture photo
Mfg. Part Number
MENB1040A2403F01
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 41W
Datasheet Download
MENB1040A2403F01.pdf
Availability of MENB1040A2403F01
QUANTITY
MENB1040A2403F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MENB1040A2403F01
Internal Part NumberEIS-MENB1040A2403F01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLevel V and ErP Phase II Power Supplies
Medical Power Supply Market
Test & Measurement Power Supply Market
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMENB1040
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)1.7A
Power (Watts)40W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.98" L x 2.40" W x 1.34" H (101.0mm x 61.0mm x 34.0mm)
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max41W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MENB1040A2403F01
MENB1040A2403F01 Details Description
Related parts for MENB1040A2403F01
RES SMD 4.7KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SUB-MINIATURE SNAP ACTING SWITCH datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 533MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLK 18POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf