SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MENB1060A2403N01
MENB1060A2403N01 picture photo
Mfg. Part Number
MENB1060A2403N01
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 65W
Datasheet Download
MENB1060A2403N01.pdf
Availability of MENB1060A2403N01
QUANTITY
MENB1060A2403N01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MENB1060A2403N01
Internal Part NumberEIS-MENB1060A2403N01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLevel V and ErP Phase II Power Supplies
Medical Power Supply Market
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMENB1060
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)2.7A
Power (Watts)65W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.25" L x 2.67" W x 1.28" H (108.0mm x 67.7mm x 32.5mm)
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max65W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MENB1060A2403N01
MENB1060A2403N01 Details Description
Related parts for MENB1060A2403N01
RES 33 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 8BIT MPU COMP 18-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 100MA 36 OHM TH datasheet.pdf