IXYS Corporation MEO450-12DA
MEO450-12DA picture photo
Mfg. Part Number
MEO450-12DA
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 453A Y4-M6
Datasheet Download
MEO450-12DA.pdf
Availability of MEO450-12DA
QUANTITY
MEO450-12DA Order Process
Ship out your order
Specifications of MEO450-12DA
Internal Part NumberEIS-MEO450-12DA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBox
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)453A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.96V @ 520A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr24mA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseY4-M6
Supplier Device PackageY4-M6
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MEO450-12DA
Related LinksMEO45, MEO450-12DA Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MEO450-12DA Details Description
Related parts for MEO450-12DA
IC FLASH 2MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V R2H 0805 datasheet.pdf
ANT RP-SMA 2.4/5GHZ DIPOLE 5DBI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN RA datasheet.pdf