Murata Electronics North America MEV1D1509SC
MEV1D1509SC picture photo
Mfg. Part Number
MEV1D1509SC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC 3KVDC SIP 1W 15V TO +/-9V
Datasheet Download
MEV1D1509SC.pdf
Availability of MEV1D1509SC
QUANTITY
MEV1D1509SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MEV1D1509SC
Internal Part NumberEIS-MEV1D1509SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMEV1
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)56mA, 56mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.78" L x 0.40" W x 0.24" H (19.7mm x 10.2mm x 6.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MEV1D1509SC
Related LinksMEV1D, MEV1D1509SC Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
MEV1D1509SC Details Description
Related parts for MEV1D1509SC
FIXED IND 39NH 3A 20 MOHM TH datasheet.pdf
MARKING STRIP SHEET FOR DS318 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 5A TP datasheet.pdf
CONN RECEPT 192POS 1.27MM R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 2W datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf