| Internal Part Number | EIS-MF-R040-0-99 | |
| Product Training Modules | Multifuse® Resettable fuses ESD Protection Products | |
| RoHS Information | MF-R Series Material Declaration | |
| PCN Design/Specification | MF Cert Mark Aug/2015 | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | PTC Resettable Fuses | |
| Series | MF-R | |
| Packaging | Bulk | |
| Voltage - Max | 60V | |
| Current - Max | 40A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 400mA | |
| Current - Trip (It) | 800mA | |
| R Min/Max | 0.520 ~ 0.860 Ohm | |