Bourns Inc. MF-RM016/240-2
MF-RM016/240-2 picture photo
Mfg. Part Number
MF-RM016/240-2
Brief Description
PTC RESETTABLE FUSE RADIAL
Datasheet Download
MF-RM016/240-2.pdf
Availability of MF-RM016/240-2
QUANTITY
MF-RM016/240-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MF-RM016/240-2
Internal Part NumberEIS-MF-RM016/240-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultifuse® MF-RM series of PPTC Resettable Fuses
RoHS InformationMF-RM016/240 Material Declaration
Featured ProductMF-RM Polymer PTC Resettable Fuses
PCN Design/SpecificationMF Cert Mark Aug/2015
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesMF-RM
PackagingCut Tape (CT)
Voltage - Max240V
Current - Max2A
Current - Hold (Ih) (Max)160mA
Current - Trip (It)370mA
R Min/Max2.500 ~ 7.800 Ohm
Time to Trip15s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF-RM016/240-2
Related LinksMF-RM01, MF-RM016/240-2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MF-RM016/240-2 Details Description
Related parts for MF-RM016/240-2
IC OPAMP CFA 300MHZ 16SO datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 35MA 790 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf