| Internal Part Number | EIS-MF-RM055/240-2 | |
| Product Training Modules | Multifuse® MF-RM series of PPTC Resettable Fuses | |
| RoHS Information | MF-RM055/240 Material Declaration | |
| Featured Product | MF-RM Polymer PTC Resettable Fuses | |
| PCN Design/Specification | MF Cert Mark Aug/2015 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | PTC Resettable Fuses | |
| Series | MF-RM | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Voltage - Max | 240V | |
| Current - Max | 7A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 550mA | |
| Current - Trip (It) | 1.25A | |
| R Min/Max | 0.450 ~ 1.450 Ohm | |