Bourns Inc. MF-RX135/72-0
MF-RX135/72-0 picture photo
Mfg. Part Number
MF-RX135/72-0
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC RESET 1.35A HOLD
Datasheet Download
MF-RX135/72-0.pdf
Availability of MF-RX135/72-0
QUANTITY
MF-RX135/72-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MF-RX135/72-0
Internal Part NumberEIS-MF-RX135/72-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultifuse® Resettable fuses
PCN Design/SpecificationMF Cert Mark Aug/2015
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesMF-RX/72
PackagingBulk
Voltage - Max72V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.35A
Current - Trip (It)2.7A
R Min/Max0.120 ~ 0.190 Ohm
Time to Trip9.6s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF-RX135/72-0
Related LinksMF-RX1, MF-RX135/72-0 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MF-RX135/72-0 Details Description
Related parts for MF-RX135/72-0
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 0.8A TO92-3 datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 680000UF 20% 10V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
PRESS W/ FIXTURE AND DIE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf