Bourns Inc. MF-RX185-0-14
MF-RX185-0-14 picture photo
Mfg. Part Number
MF-RX185-0-14
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC RESETTABLE
Datasheet Download
MF-RX185-0-14.pdf
Availability of MF-RX185-0-14
QUANTITY
MF-RX185-0-14 Order Process
Ship out your order
Specifications of MF-RX185-0-14
Internal Part NumberEIS-MF-RX185-0-14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultifuse® Resettable fuses
RoHS InformationMF-RX Series Material Declaration
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesMF-RX
PackagingBulk
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.85A
Current - Trip (It)3.7A
R Min/Max0.080 ~ 0.120 Ohm
Time to Trip12.6s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF-RX185-0-14
Related LinksMF-RX1, MF-RX185-0-14 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MF-RX185-0-14 Details Description
Related parts for MF-RX185-0-14
IC TXRX BIDIR LV BUSHOLD 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1148FCBGA datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL NK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC SHRT RLLR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf