Bourns Inc. MF-RX185-AP-99
MF-RX185-AP-99 picture photo
Mfg. Part Number
MF-RX185-AP-99
Brief Description
FUSE PTC RESETTABLE
Datasheet Download
MF-RX185-AP-99.pdf
Availability of MF-RX185-AP-99
QUANTITY
MF-RX185-AP-99 Order Process
Ship out your order
Specifications of MF-RX185-AP-99
Internal Part NumberEIS-MF-RX185-AP-99
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultifuse® Resettable fuses
RoHS InformationMF-RX Series Material Declaration
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesMF-RX
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.85A
Current - Trip (It)3.7A
R Min/Max0.080 ~ 0.120 Ohm
Time to Trip12.6s
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF-RX185-AP-99
Related LinksMF-RX18, MF-RX185-AP-99 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MF-RX185-AP-99 Details Description
Related parts for MF-RX185-AP-99
IDC CABLE - MKC20K/MC20F/MPK20K datasheet.pdf
THERMISTOR 15K OHM NTC 0402 SMD datasheet.pdf
CONN 34POS .1X.1 IDC RIBBON PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 271K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 4.5A TO-220AB datasheet.pdf