Bourns Inc. MF-RX185-AP
MF-RX185-AP picture photo
Mfg. Part Number
MF-RX185-AP
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC RESETTABLE
Datasheet Download
MF-RX185-AP.pdf
Availability of MF-RX185-AP
QUANTITY
MF-RX185-AP Order Process
Ship out your order
Specifications of MF-RX185-AP
Internal Part NumberEIS-MF-RX185-AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultifuse® Resettable fuses
RoHS InformationMF-RX Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationMF Cert Mark Aug/2015
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesMF-RX
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.85A
Current - Trip (It)3.7A
R Min/Max0.080 ~ 0.120 Ohm
Time to Trip12.6s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF-RX185-AP
Related LinksMF-RX, MF-RX185-AP Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MF-RX185-AP Details Description
Related parts for MF-RX185-AP
BOX ABS GRAY 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC 2.93V PROCESSOR MON 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 5POS 2MM T/H datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 7A datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN U-MNL PLUG datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 BLK 328.1' datasheet.pdf
CONN 16POS 0.8MM SMT datasheet.pdf
MAIN DEVICE SUB ASSY 200A datasheet.pdf