Bourns Inc. MF-RX185-AP
MF-RX185-AP picture photo
Mfg. Part Number
MF-RX185-AP
Brief Description
FUSE PTC RESETTABLE
Datasheet Download
MF-RX185-AP.pdf
Availability of MF-RX185-AP
QUANTITY
MF-RX185-AP Order Process
Ship out your order
Specifications of MF-RX185-AP
Internal Part NumberEIS-MF-RX185-AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultifuse® Resettable fuses
RoHS InformationMF-RX Series Material Declaration
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesMF-RX
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.85A
Current - Trip (It)3.7A
R Min/Max0.080 ~ 0.120 Ohm
Time to Trip12.6s
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF-RX185-AP
Related LinksMF-RX, MF-RX185-AP Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MF-RX185-AP Details Description
Related parts for MF-RX185-AP
IC LI-ON LINEAR CHRG MGMT 10-SON datasheet.pdf
CONN XLR FEMALE 3 GOLD CONTACTS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB37 STR METAL datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 15M OHM 5% 0.3W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1200UF 40V CHA MNT datasheet.pdf