Bourns Inc. MF-SM150-2
MF-SM150-2 picture photo
Mfg. Part Number
MF-SM150-2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE RESETTABLE 1.5A 15V SMD
Datasheet Download
MF-SM150-2.pdf
Availability of MF-SM150-2
QUANTITY
MF-SM150-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MF-SM150-2
Internal Part NumberEIS-MF-SM150-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultifuse® Resettable fuses
ESD Protection Products
RoHS InformationMF-SM Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationMF-SM(250), SMHT Series Cover Tape Nov/2010
MF Cert Mark Aug/2015
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesMF-SM
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max15V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1.5A
Current - Trip (It)3A
R Min/Max0.060 ~ 0.250 Ohm
Time to Trip5s
Package / Case2-SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF-SM150-2
Related LinksMF-SM, MF-SM150-2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MF-SM150-2 Details Description
Related parts for MF-SM150-2
IC VREF SHUNT 1.25V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 20A 125V datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
SWITCH PUSH 4PST-NO 5A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 1200VDC RADIAL datasheet.pdf