Bourns Inc. MF-SMHT160-2
MF-SMHT160-2 picture photo
Mfg. Part Number
MF-SMHT160-2
Brief Description
FUSE PTC RESETTABLE
Datasheet Download
MF-SMHT160-2.pdf
Availability of MF-SMHT160-2
QUANTITY
MF-SMHT160-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MF-SMHT160-2
Internal Part NumberEIS-MF-SMHT160-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMF-SMHT Material Declaration
PCN Design/SpecificationMF-SM(250), SMHT Series Cover Tape Nov/2010
MF Cert Mark Aug/2015
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesMF-SMHT
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max16V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1.6A
Current - Trip (It)3.2A
R Min/Max0.050 ~ 0.150 Ohm
Time to Trip10s
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF-SMHT160-2
Related LinksMF-SMH, MF-SMHT160-2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MF-SMHT160-2 Details Description
Related parts for MF-SMHT160-2
CAP CER 0.1UF 50V Z5U 1206 datasheet.pdf
MICROGRABBER/PATCH CORD 36" BLK datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CA SM LDS FCAPC-FCAPC datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ENCLOSURE FREESTAND STEEL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
5 POS RECEPTACLE HOUSING datasheet.pdf