Bourns Inc. MF-SMHT160-2
MF-SMHT160-2 picture photo
Mfg. Part Number
MF-SMHT160-2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC RESETTABLE
Datasheet Download
MF-SMHT160-2.pdf
Availability of MF-SMHT160-2
QUANTITY
MF-SMHT160-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MF-SMHT160-2
Internal Part NumberEIS-MF-SMHT160-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMF-SMHT Material Declaration
PCN Design/SpecificationMF-SM(250), SMHT Series Cover Tape Nov/2010
MF Cert Mark Aug/2015
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesMF-SMHT
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max16V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1.6A
Current - Trip (It)3.2A
R Min/Max0.050 ~ 0.150 Ohm
Time to Trip10s
Package / Case2-SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF-SMHT160-2
Related LinksMF-SMH, MF-SMHT160-2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MF-SMHT160-2 Details Description
Related parts for MF-SMHT160-2
CONN PLUG HOUSNG 8-2POS MINI CPC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 8.45 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 3/4W .005% AXIAL datasheet.pdf
FQIS BOLT-ON WITH CARRIER datasheet.pdf
DEMO KIT BLDC MOTOR 12V 3-PHASE datasheet.pdf