Cantherm MF11-0035005
MF11-0035005 picture photo
Mfg. Part Number
MF11-0035005
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 350OHM -+5% PROBE
Datasheet Download
MF11-0035005.pdf
Availability of MF11-0035005
QUANTITY
MF11-0035005 Order Process
Ship out your order
Specifications of MF11-0035005
Internal Part NumberEIS-MF11-0035005
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesMF11
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C350
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±5%
B0/50-
B25/503600K
B25/75-
B25/85-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Power - Max500mW
Length - Lead Wire-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc, 6.5mm Dia x 5.0mm W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF11-0035005
Related LinksMF11-0, MF11-0035005 Datasheet, Cantherm Distributor
MF11-0035005 Details Description
Related parts for MF11-0035005
TRANS 2PNP 150V 0.2A SOT26 datasheet.pdf
LED 2X5MM SUPER RED PANEL MOUNT datasheet.pdf
LIGHT ENG SPOT 1W BLUE W/HOLDER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.5A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
ANTENNA 500MM FOR D5C datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf