Cantherm MF72-007D15
MF72-007D15 picture photo
Mfg. Part Number
MF72-007D15
Manufacturer
Product Category
Inrush Current Limiters (ICL)
Brief Description
ICL 7 OHM 20% 5A 17.5MM
Datasheet Download
MF72-007D15.pdf
Availability of MF72-007D15
QUANTITY
MF72-007D15 Order Process
Ship out your order
Specifications of MF72-007D15
Internal Part NumberEIS-MF72-007D15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyInrush Current Limiters (ICL)
SeriesMF72
PackagingBulk
R @ 25°C7.0 Ohm
Tolerance±20%
Current - Steady State Max5A
R @ Current0.173 Ohm
Diameter0.689" (17.5mm)
Approvals-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF72-007D15
Related LinksMF72-, MF72-007D15 Datasheet, Cantherm Distributor
MF72-007D15 Details Description
Related parts for MF72-007D15
IC FLASH MEM 256KB 144PQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SO datasheet.pdf
CAP CER 910PF 150V 1111 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.5A 6-WDFN datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
LED HDWR STANDOFF 3MM/5MM BLACK datasheet.pdf
IC DDR3 1GB 96BGA datasheet.pdf
RES 18 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf