Cantherm MF72-080D9
MF72-080D9 picture photo
Mfg. Part Number
MF72-080D9
Manufacturer
Product Category
Inrush Current Limiters (ICL)
Brief Description
ICL 80 OHM 20% 800MA 11MM
Datasheet Download
MF72-080D9.pdf
Availability of MF72-080D9
QUANTITY
MF72-080D9 Order Process
Ship out your order
Specifications of MF72-080D9
Internal Part NumberEIS-MF72-080D9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyInrush Current Limiters (ICL)
SeriesMF72
PackagingBulk
R @ 25°C80 Ohm
Tolerance±20%
Current - Steady State Max800mA
R @ Current2.01 Ohm
Diameter0.433" (11mm)
Approvals-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF72-080D9
Related LinksMF72-, MF72-080D9 Datasheet, Cantherm Distributor
MF72-080D9 Details Description
Related parts for MF72-080D9
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.7V SNT-4A datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
ENCLOSURE ASSY 6U X 19" X 16" datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 22COND 22AWG BROWN 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 6A 125V datasheet.pdf