Yageo MFN-25FRF52-10R
MFN-25FRF52-10R picture photo
Mfg. Part Number
MFN-25FRF52-10R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFN-25FRF52-10R.pdf
Availability of MFN-25FRF52-10R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MFN-25FRF52-10R Order Process
Ship out your order
Specifications of MFN-25FRF52-10R
Internal Part NumberEIS-MFN-25FRF52-10R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFN-25FRF52-10R
Related LinksMFN-25F, MFN-25FRF52-10R Datasheet, Yageo Distributor
MFN-25FRF52-10R Details Description
Related parts for MFN-25FRF52-10R
CONN RECEPT 44POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS R/A .050 SL datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
ANTENNA FERRITE datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 18-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
63316A110 ADJ BAR datasheet.pdf
CABLE 7COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 100V 26A 56LFPAK datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 4.1A 23.4 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf