Yageo MFR-25FBF52-102R
MFR-25FBF52-102R picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-102R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 102 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-102R.pdf
Availability of MFR-25FBF52-102R
QUANTITY
MFR-25FBF52-102R Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-102R
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-102R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)102
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-102R
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-102R Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-102R Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-102R
TERMINAL BLOCK 3.5MM 12POS PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO263AB datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN FPC TOP 46POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A AXIAL datasheet.pdf