Yageo MFR-25FBF52-158R
MFR-25FBF52-158R picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-158R
Brief Description
RES 158 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-158R.pdf
Availability of MFR-25FBF52-158R
QUANTITY
MFR-25FBF52-158R Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-158R
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-158R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)158
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-158R
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-158R Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-158R Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-158R
CONN HDR BRKWAY .100 44POS VERT datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 64POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 1OF4 DHVQFN16 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V/2.3V 0.2A 6WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 10POS FOR SKTS datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf