Yageo MFR-25FBF52-21K5
MFR-25FBF52-21K5 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-21K5
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-21K5.pdf
Availability of MFR-25FBF52-21K5
QUANTITY
MFR-25FBF52-21K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-21K5
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-21K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-21K5
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-21K5 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-21K5 Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-21K5
CONN FPC 35POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC REF VOLT/GAMMA 14CH 10BIT QFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
KIT EVALUATION NRF51422 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf