Yageo MFR-25FBF52-24K9
MFR-25FBF52-24K9 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-24K9
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-24K9.pdf
Availability of MFR-25FBF52-24K9
QUANTITY
MFR-25FBF52-24K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-24K9
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-24K9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-24K9
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-24K9 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-24K9 Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-24K9
CAP FILM 0.018UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 30POS 0.5MM 12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
WARNING LABEL datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CNV 400W 48V LNG PIN C GR datasheet.pdf
MICRO HDMI TO VGA CONVERTER 6" datasheet.pdf
1000UF 50V 22X25MM 105C 5000H datasheet.pdf