Yageo MFR-25FBF52-28K7
MFR-25FBF52-28K7 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-28K7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-28K7.pdf
Availability of MFR-25FBF52-28K7
QUANTITY
MFR-25FBF52-28K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-28K7
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-28K7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-28K7
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-28K7 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-28K7 Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-28K7
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
IC XDCP SGL 32-TAP 10K 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2A 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
CAP CER 5.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 2POS W/SKTS datasheet.pdf