Yageo MFR-25FBF52-36K5
MFR-25FBF52-36K5 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-36K5
Brief Description
RES 36.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-36K5.pdf
Availability of MFR-25FBF52-36K5
QUANTITY
MFR-25FBF52-36K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-36K5
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-36K5
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-36K5
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-36K5 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-36K5 Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-36K5
FIXED IND 12UH 12A 8 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
DIODE ZENER 23.9V 1W PMDU datasheet.pdf
OSC SO 187.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf