Yageo MFR-25FBF52-41K2
MFR-25FBF52-41K2 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-41K2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-41K2.pdf
Availability of MFR-25FBF52-41K2
QUANTITY
MFR-25FBF52-41K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-41K2
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-41K2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-41K2
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-41K2 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-41K2 Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-41K2
Crystal 12.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 3A SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.5V SSOT24-4 datasheet.pdf
JPT 3POS SEALED PLUG ASSY datasheet.pdf
HOLDER BATTERY COIN CELL 23MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5MM datasheet.pdf
06PMTA100SMTASSY SN TAPE LF datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf