Yageo MFR-25FBF52-41K2
MFR-25FBF52-41K2 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-41K2
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-41K2.pdf
Availability of MFR-25FBF52-41K2
QUANTITY
MFR-25FBF52-41K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-41K2
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-41K2
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-41K2
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-41K2 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-41K2 Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-41K2
IC MCU 8BIT 768B OTP 8DFN datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 16-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 300MA 30V datasheet.pdf