Yageo MFR-25FBF52-48K7
MFR-25FBF52-48K7 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-48K7
Brief Description
RES 48.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-48K7.pdf
Availability of MFR-25FBF52-48K7
QUANTITY
MFR-25FBF52-48K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-48K7
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-48K7
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-48K7
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-48K7 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-48K7 Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-48K7
IC ADC 12-BIT 250KSPS T/H 8-DIP datasheet.pdf
CONN PIN 14-12AWG CRIMP SNAP-IN datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE 12A 133-BGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-24V 6W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC DDR 128M 200MHZ 144BGA datasheet.pdf