Yageo MFR-25FBF52-511K
MFR-25FBF52-511K picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-511K
Brief Description
RES 511K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-511K.pdf
Availability of MFR-25FBF52-511K
QUANTITY
MFR-25FBF52-511K Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-511K
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-511K
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-511K
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-511K Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-511K Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-511K
CHASS BOT PLATE ALUM 7 X 9 NAT datasheet.pdf
CAP TRIMMER 4-25PF 50V SMD datasheet.pdf
CONN PIN HSG 9POS .100 UNLOADED datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.5A DPAK datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 365POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 4.5A 52 MOHM TH datasheet.pdf
IC EE-PROG SYS MGR 12CH 64TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf