Yageo MFR-25FBF52-511R
MFR-25FBF52-511R picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-511R
Brief Description
RES 511 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-511R.pdf
Availability of MFR-25FBF52-511R
QUANTITY
MFR-25FBF52-511R Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-511R
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-511R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
SeriesMFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-511R
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-511R Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-511R Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-511R
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 24VOUT datasheet.pdf
LIGHT PIPE .118X0.060X1.029"RECT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
BOARD EVAL THERMOSTAT STM8S datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 565MA 320 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf