Yageo MFR-25FBF52-51R1
MFR-25FBF52-51R1 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-51R1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51.1 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-51R1.pdf
Availability of MFR-25FBF52-51R1
QUANTITY
MFR-25FBF52-51R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-51R1
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-51R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-51R1
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-51R1 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-51R1 Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-51R1
CONN TERM BLOCK PA WHT datasheet.pdf
CONN CARD BUS FRAME 15POS 0.3MM datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 14.7 OHM 1% 5W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
COUNTER 5 CHAR 5-110V PANEL MT datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf