Yageo MFR-25FBF52-54K9
MFR-25FBF52-54K9 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-54K9
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-54K9.pdf
Availability of MFR-25FBF52-54K9
QUANTITY
MFR-25FBF52-54K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-54K9
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-54K9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-54K9
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-54K9 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-54K9 Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-54K9
IDC CABLE - MPD20K/MC20F/MPD20K datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN SPLICE 16-20.5AWG THRU datasheet.pdf
TERM BLK 2 POS 3.81MM PCB HORIZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 6POS F/H datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf